فرکانس رادیویی

فرکانس رادیویی چیست؟

فرکانس رادیویی یا آراِف به دامنه‌ای از نوسانات در بازهٔ ۳ کیلوهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز گفته می‌شود که معادل است با بسامد موج‌های رادیویی و جریان‌های متناوبی حامل سیگنال‌های رادیویی هستند. آراِف معمولا بیشتر از کارکردهای مکانیکی، به کارکردهای الکتریکی اشاره دارد، با این وجود سامانه‌های آراِف مکانیکی نیز وجود دارند.

خواص ویژهٔ جریان فرکانس رادیویی

جریان‌های الکتریکی که با فرکانس رادیویی نوسان می‌کنند، خواص ویژه‌ای دارند که جریان مستقیم یا جریان متناوبی با فرکانس پایین‌تر ندارد. انرژی یک جریان فرکانس رادیویی می‌تواند از هادی آن به صورت تابش الکترومغناطیسی (موج‌های رادیویی) به فضا تابش یابد و این اساس فن‌آوری رادیو است.

جریان‌های آراِف وارد ژرفای هادی‌های الکتریکی نمی‌شوند بلکه از روی سطح آن‌ها عبور می‌کنند. به این پدیده اثر پوستی گفته می‌شود. به همین دلیل اگر انسان با هادی حامل جریان زیاد آراِف تماس پیدا کند، ممکن است موجب سوختگی‌های سطحی اما شدید شود که به سوختگی آراِف مشهورند.

جریان فرکانس رادیویی می‌تواند به سادگی هوا را یونیزه کند و یک مسیر هادی در آن بسازد.

از این ویژگی در واحدهای فرکانس‌بالای جوشکاری با قوس الکتریکی استفاده می‌گردد که در آن از جریان‌هایی با فرکانس بالاتر از فرکانس توزیع استفاده می‌شود. یک ویژگی دیگر قابلیت شارش از سطوحی است که از مواد عایق تشکیل شده‌اند، مانند دی‌الکتریک یک خازن.

اگر از کابل برق معمولی برای هدایت استفاده شود، جریان آراِف تمایل دارد که از بن‌بست‌های کابل، مانند محل‌های اتصال، عبور کند و دوباره از راه کابل به منبع بازگردد و منجر به شرایطی می‌شود که به آن موج‌های ایستاده می‌گویند. بنابراین آراِف را باید از راه کابل‌های مخصوصی به نام خط انتقال (Transmission line) جابجا کرد.

 

فرکانس رادیویی

ارتباط های رادیویی

برای دریافت سیگنال‌های رادیویی باید از آنتن استفاده شود. با این وجود، از آنجایی که هر آنتن در هر لحظه هزاران موج رادیویی را دریافت می‌کند، استفاده از یک تیونر رادیو ضروری است تا روی یک فرکانس یا بازهٔ فرکانسی خاص تنظیم شود (به انگلیسی: tune in).

برای اینکار معمولا از یک رزوناتور (به انگلیسی: resonator) – که در ساده‌ترین شکل آن از یک مدار شامل یک خازن و یک القاگر تشکیل شده و یک مدار تنظیم (به انگلیسی: tuned circuit) را ایجاد می‌کند- استفاده می‌شود.

رزوناتور نوسان را در یک باند فرکانسی خاص تقویت می‌کند اما نوسان‌های خارج از این باند را کاهش می‌دهد.

فرکانس‌های رادیویی

فرکانس طول موج نام کوته‌نوشت
۳ تا ۳۰ هرتز ۵۱۰کیلومتر-۴۱۰کیلومتر فرکانس به‌شدت پایین ELF
۳۰ تا ۳۰۰ هرتز ۴۱۰کیلومتر-۳۱۰کیلومتر فرکانس فوق پایین SLF
۳۰۰ تا ۳۰۰۰ هرتز ۳۱۰کیلومتر-۱۰۰کیلومتر فراکس فرا پایین ULF
۳ تا ۳۰ کیلوهرتز ۱۰۰کیلومتر-۱۰کیلومتر فرکانس خیلی پایین VLF
۳۰ تا ۳۰۰ کیلوهرتز ۱۰کیلومتر-۱کیلومتر فرکانس پایین LF
۳۰۰ کیلوهرتز – ۳مگاهرتز ۱کیلومتر-۱۰۰ متر فرکانس متوسط MF
۳ تا ۳۰ مگاهرتز ۱۰۰متر-۱۰متر فرکانس بالا HF
3۰ تا ۳۰۰ مگاهرتز ۱۰ متر-۱ متر فرکانس خیلی بالا VHF
۳۰۰ مگاهرتز – ۳ گیگاهرتز ۱متر-۱۰سانتی‌متر یواچ‌اف UHF
۳ – ۳۰ گیگاهرتز ۱۰سانتی‌متر-۱سانتی‌متر فرکانس بسیار بسیار بالا SHF
۳۰ – ۳۰۰ گیگاهرتز ۱سانتی‌متر-۱میلی‌متر فرکانس بی‌نهایت بالا EHF

فرکانس رادیویی در پزشکی

 

فرکانس رادیویی در پزشکی

فرکانس‌های رادیویی ۷۵ سال است که در درمان‌های پزشکی استفاده می‌شوند.معمولا در جراحی‌ها کمتر هجومی، از radiofrequency ablation و cryoablation استفاده می‌شود، از جمله در درمان sleep apnea نیز استفاده می‌گردد. ام‌آرآی هم از موج‌های رادیویی برای تولید تصویر از بدن انسان استفاده می‌کند.

آراِف به معنای بی‌سیم

هر چند بسامد نمایانگر سرعت نوسان است، بسامد رادیویی یا مخفف آن، آراِف، به معنای رادیو نیز به کار می‌رود و به مخابرات بی‌سیم اشاره دارد و در مقابل ارتباط‌های با اتصال الکتریکی قرار می‌گیرد.

خدمات مربوط به رادیو مایکروویو

اگر قصد خرید یا پشتیبانی و تعمیر رادیو مایکروویو را دارید می توانید با پایش تلکام تماس بگیرید.

منبع : ویکی پدیا

دیگر خدمات پایش تلکام:

تامین و فروش تجهیزات رادیویی و تلویزیونی

تعمیرات و پشتیبانی تجهیزات رادیویی و تلویزیونی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 2 =